Pierwszymi piłkarzami, którzy występowali w zespole byli: Stanisław Jarek - nasz informator - mimo podeszłego wieku wciaż pamięta wszelkie szczegóły poczatków Iskry.
Geneza nazwy : Nowy Klub mial byc taka Iskierka (Iskra) która doprowadzi do tego ze rozbłysnie i rozpali ogień
Zdjęcia i info - Pana Józefa Wrażnia:
W latach 1947 - 1970 w drużynie Iskry zagrali:
Fotografie Pana Romana Marka:
Iskra rok 1946 lub 1947Trzydziesci lat pózniej 1976r. zespół Filia Błękitnych Tarnów. Od lewej w górnym rzędzie :Prezes Błękitnych Jaworski Ojciec Marka gospodarz boiska (zwraca uwagę garnitur nie to co u dzisiejszych gospodarzy) pan Łabno działacz dalej: Wiesław Baran, Bogdan Kuma, Tadeusz Szułakiewicz, Stanisław Jarek, "Szóstka" Jaworski, Marek Onak, Józef Drwal, Andrzej nieznany zawodnik, Sikora Ryszard, Kubisztal Marek, Jarek Zdzisław w dolnym rzędzie: Władysław Bober, Wrona Janusz, Czarnik Jacek, (trener Zorzy obecnie )nazwisko nieznane Młot Jan, Stanaszek Zdzisław.
Zdjęcie przed jednym ze spotkań zwracaja uwagę dopiero co rosnace topole które zostały scięte 4 lata temu.Uwaga oto notatka Pana Janusza Wrony na temat prób reaktywowania zespołu Piłki Noznej w naszej dzielnicy w latach 70 i 80 dwudziestego wieku
Gwardyjski Klub Sportowy Błękitni Tarnów Krzyż
Założenie filii GKS Błękitni w dzielnicy Krzyż 1976rok.
Klub Błękitni Tarnów brał udział w rozgrywkach klasy międzyokręgowej odpowiadającej obecnej czwartej lidze. Z uwagi na brak zaplecza w postaci drugiego zespołu, postanowiono takowa filię założyć własnie w Krzyżu gdzie nie brakowało utalentowanej sportowo młodzieży spragnionej udziału w rozgrywkach piłkarskich. Wzorem dla niej był istniejacy wczesniej Klub Sportowy Iskra. Istniało też boisko sportowe pełnowymiarowe, ale bardzo zaniedbane. Klub Błękitni którego prezesem był ówczesny major Milicji Obywatelskiej Marian Prosowski oddelegował do Krzyża trenera -instruktora piłki nożnej Jerzego Dudziaka, który zajął się szkoleniem młodzieży. Przywieziono prowizoryczna szatnię używany sprzęt sportowy i utworzono drużynę Błękitni Tarnów -Krzyż. Efekty przeszły najsmielsze oczekiwania Drużyna zaczęła rozgrywki w klasie C i już w następnym sezonie awansowała do klasy B. Oczywiscie zawodnicy z II drużyny legitymujacy się najlepszymi wynikami zasilali szeregi zespołu z między okręgówki. W trzecim sezonie(wykrzyknik!) rozgrywek drużyna wywalczyła juz awans do klasy okręgowej zdobywajac Mistrzostwo klasy A(sezon 1978/79) Nastapił wtedy jednak kres marzeń o wielkiej piłce w naszej dzielnicy gdyż pierwsza drużyna spadła własnie do klasy okręgowej a na jednym szczeblu rozgrywek nie mogą występować dwie drużyny jednego zespołu. Drużyna została rozwiazana i tylko nielicznym zawodnikom zaproponowano grę w I zespole.
W 1982 roku na boisku w Krzyżu zadomowił się zespół Pawęzowia który szybko awansował do B klasy ale na tym skończył się zapał próbujących reaktywować piłkę w okolicy. Pod koniec lat 80 reaktywowano ponownie klub w Krzyżu ale po kilku rundach został rozwiazany, tym razem powodem były powszechnie znane zmiany polityczne między innymi w milicji która była sponsorem całego pionu gwardyjskich klubów sportowych w całym kraju.
Podziękowania dla Pana Janusza czekamy na więcej ciekawostek i szczegółów i opowiesci o tamtych latach.
Lp | Drużyna | M | Pkt |
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. |
Olszynka Olimpia Wojnicz Pogórze Pleśna LKS Zgłobice Orzeł Lisia Góra Pogoria Dunajec Mikołajowice Ciężkowianka Iskra Tarnów Biała Lubaszowa Zorza Zaczarnie Dunajec Zb. Góra Rudka/Bobrowniki/Komorów Siemiechów |
13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 |
31 30 23 21 20 20 20 18 17 17 15 11 11 1 |